Welcome to Wales' Premier Athletic Club
British Athletics' Club of the Year 2013

Roll of Honour - Silver (48)

Please find in this section a list of Silver Medal Winners.

Members of the club have won an astonishing total of 129 medals at major international championships including the Olympic Games. The first (golds) came in 1937 when Jim Alford won both the 800m and the 1500m at the World Student Games. The most recent is Rhys Williams' win at the European Championships 2012.

Counted in the Roll of Honour are medals won at the Olympic and Paralympic Games, World and European Championships, Commonwealth Games and the World University Games.

Here is a full list of the silver medallists.

Click here to view the gold roll of honour
Click here to view the bronze roll of honour

 

1965 Lynn Davies World Student Games Long Jump
1966 Clive Longe Commonwealth Games Decathlon
1969 Lynn Davies European Championships Long Jump
Lynn Davies European Indoor Championships Long Jump
1973 Wynford Leyshon World University Games 4 x 400m
1974 Berwyn Price Commonwealth Games 110m Hurdles
1976 Berwyn Price European Indoor Championships 60m Hurdles
1985 Colin Jackson European Junior Championships 110m Hurdles
1986 Colin Jackson Commonwealth Games 110m Hurdles
Venissa Head Commonwealth Games Discus
1987 Colin Jackson European Indoor Championships 60m Hurdles
1988 Colin Jackson Olympic Games 110m Hurdles
Angela Tooby World Cross Country Championships Individual
1989 Colin Jackson World Indoor Championships 60m Hurdles
1991 Jamie Baulch European Junior Championships 4 x 100m
1992 Tanni Grey Paralympics - Wheelchair TW3/4 4 x 100m
Tracey Hinton Paralympics - Class B1 200m
Tracey Hinton Paralympics - Class B1 400m
1996 Jamie Baulch Olympic Games 4 x 400m
Tanni Grey Paralympics - Wheelchair T52 100m
Tanni Grey Paralympics - Wheelchair T52 200m
Tanni Grey Paralympics - Wheelchair T52 400m
1997 Jamie Baulch World Indoor Championships 400m
Christian Malcolm European Junior Championships 100m
1998 Doug Turner European Championships 200m
Christian Malcolm Commonwealth Games 200m
1999 Christian Malcolm European Under 23 Championships 200m
Tim Benjamin European Junior Championships 200m
2000 Tracey Hinton Paralympics - Visually Impaired - T12 800m
Stephen Herbert Paralympics - Class T37 4 x 100m
2001 Christian Malcolm World Indoor Championships 200m
Tim Benjamin European Junior Championships 4 x 400m
2002 Christian Malcolm European Indoor Championships 200m
Matthew Elias Commonwealth Games 400m Hurdles
Gable Garenamotse Commonwealth Games Long Jump
Tim Benjamin Commonwealth Games 4 x 400m
Jamie Baulch Commonwealth Games 4 x 400m
Matthew Elias Commonwealth Games 4 x 400m
2003 Jamie Baulch World Indoor Championships 4 x 400m
2005 Gareth Warburton European Indoor Championships 4 x 400m
Rhys Williams European U23 Championships 4 x 400m
Steven Shalders World University Games Triple Jump
2006 Gable Garenamotse Commonwealth Games Long Jump
Rhys Williams European Championships 4 x 400m
2009 Simon Lawson European Junior Championships 10,000m
2010 Christian Malcolm
Rhys Williams
European Championships
European Championships
200m
400m Hurdles
2011 Tracey Hinton Para World Championships (T11) 400m